25 Aralık 2017 Pazartesi

Tapu Harçları 2018’de Cep Yakacak !

Tapu Harçları 2018’de Cep Yakacak !

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre, 2018 yılında tahsil edilmesi beklenen 23 milyar 690 milyon 379 bin liralık harcın, yaklaşık yüzde 56,5'i tapu harçlarından sağlanacak. Bu çerçevede geçen yıla göre yaklaşık %30 daha fazla yani, 13 milyar 379 milyon 270 bin liralık tapu harcı tahsil edilmesi hedefleniyor. 

Yeni yılda tapu harçlarından daha fazla gelir sağlanması için yapılan düzenlemelerin sektörü olumsuz etkileyeceğini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yeni yılda emlak vergilerinde yasal tavana göre %50’ye yakın artışlar yapılacak. Tapu harcında da asgari olarak emlak vergi değeri esas alındığından, tapu harçları için ödenen rakamlar ciddi oranda artacak” dedi. 

Tapu Harçlarında Oranlar Değişmemeli

Mevcut durumda tapu harcının beyan edilen değer üzerinden toplamda yüzde 4 olarak tahsil edildiğini belirten Özelmacıklı “Tapu harçlarında en yüksek gelir gayrimenkul satışlarından elde ediliyor. Sadece 2017 yılı ilk 11 ayında Türkiye genelinde 2.319.787 satış işleminde yaklaşık 9 milyar 65 milyon gelir elde edildi. Bu işlemlerde beyan edilen değer ise yaklaşık 277 milyar 544 milyon lira. Belediye rayiçlerinin artması ile zaten bu beyan değerleri ciddi oranda yükselecek. Umarız ki bu artışa bir de tapu harç oranlarında artış ilave edilmez” dedi. 

Harcın Düşmesi Beyanları Düzeltir

2017 yılında yaklaşık 10,3 milyar beklenen tapu harcı gelirinde, ilk 11 ayda bağış, ipotek, taksim gibi işlemler ile beraber 9 milyar 490 milyon gelir sağlandığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “İç talebin canlanması ve ekonomik büyümeyi desteklemek için Nisan – Eylül döneminde yapılan %25’lik indirim teşvikinde, tapu harçlarında 900 milyon TL kayıp öngörülmüştü. Lakin satışların artması bütçe hedefinin tutmasına yardımcı oldu. Tapu harcının düşürülmesi, beyanların düzelmesini ve gayrimenkul satışlarındaki değerlerin gerçek değer üzerinden gösterilmesini sağlıyor” dedi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme