7 Ağustos 2017 Pazartesi

Atatürk Havaalanı Kongre Merkezi Olmalı

Kongre Merkezlerine İhtiyacımız Var
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan 3. Havaalanının hizmete girmesinin ardından, Atatürk Havaalanı’nın, İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olarak düzenleneceğini belirtti. Alanın konut yada AVM olmayacağını, fuar alanı olarak düşünüldüğünü belirtti.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “2009 yılındaki Çevre Düzeni Planı ile, Basın Ekspress hattı üzerinde MİA imarı ile birçok proje ve otel yapıldı, yapılıyor. Atatürk havaalanın boşalması ile doğabilecek boşluklar için önceden planlamalar başlamalı. Bu alan gerçek bir kentsel dönüşüm projesi ile emlak piyasalarını tetikleyecek, hem yatırımcıları hem de turistleri çekebilecek mega projelere ev sahipliği yapmalı” dedi.

Uluslararası Kongre Merkezi Olmalı

Atatürk Havaalanın yerinin büyük bir kongre merkezleri olarak değerlendirebileceğini belirten Özelmacıklı “Kongre turizmi yıl geneline yayılan, otellerin doluluğunu olumlu derecede etkileyen,  yan sektörler ile şehrin tümünü etkileyen, yüksek yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Her yıl yaklaşık %10 artan uluslararası kongre sayısındaki Avrupa’daki büyük potansiyel Türkiye’ye çekilebilir. Bu 3. Havaalanının da aynı zamanda verimliliğini artıracaktır.”

Salonlarımızdaki Kapasite Yetersiz

Altın Emlak Genel Müdürü “Mevcut kongre salonlarımız ve kapasiteleri Dünya’daki benzerlerinin çok altında. 2016 yılı kongre istatistik raporuna göre İstanbul sadece 62 kongre ile Dünya’da 39. Sırada yer alıyor. Sahip olduğumuz ulaşılabilirlik, konaklama olanaklarımız, tarihi ve kültürel değerlerimiz ile bu potansiyeli ülkemize çekebiliriz” dedi. 

Konaklama Kapasitemiz Artıyor

Özelmacıklı “İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığından alınmış işletme belgelisi bulunan 536 tesiste 107.267 yatak kapasitesi var. Yatırım belgesi almış ve inşası devam eden 55.469 yatak kapasitesine sahip 188 tesis var. Konaklama kapasitemiz artıyor lakin bunu doldurmamız gerekiyor. İstanbul’a bu yılın ilk 6 ayında 206 ülkeden, 4.385.153 yabancı ziyaretçi geldi ve 3.480.197’si de Atatürk Havaalanını kullandı. Bu sayılar kongreler ile artmalı” dedi. 


ALTIN EMLAK Hakkında:
Altın Emlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlak franchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluş olma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 24 ilde 100’ü aşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ile sürdürüyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme