11 Nisan 2017 Salı

TAPUDA GÜVENLİ PARA TRANSFERİ MÜMKÜN

TAPUDA GÜVENLİ PARA TRANSFERİ MÜMKÜN
Gayrimenkulün nakit satış işlemleri sırasında yaşanan en önemli problemlerden biri; satış bedeli olan tutarın satıcıya nasıl ödeneceğidir. Çünkü tapu dairesinde taraflar arasında imzalar atılmadan önce para alışverişinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, satış işlemi bittikten sonra, satıcının parayı almamış olması durumunda herhangi bir hak iddia edilemediğini bu nedenle alıcı ve satıcı tarafından kullanılabilecek en sağlıklı yolun Tapu Takas sistemi olduğunu belirtti.

Özelmacıklı “Tapu Takas Sistemi; mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla, gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesine imkan tanıyor. Bu sistem ile tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi, nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması, düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı sağlıyor” dedi.

Tapu Takas Sistemi Birçok Avantaj Sunuyor
Nakit paranın taşınması, sayılması ve sahte para içerme riskinin çözümünün tapu takas sisteminin kullanımı ile bertaraf edilebileceğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Sistem eş zamanlı değişimi mümkün kılıyor. Bu sayede Alıcı ve Satıcının birbirlerine güven problemi ortadan kalkıyor. Düşük maliyeti ile sistem birçok avantaj sunuyor” dedi. Tapu takas sistemi dışında bloke çek ile ödeme aracının da olduğunu belirten Özelmacıklı, burada da çekin sahte olması, maliyeti gibi nedenlerle her zaman tercih edilemediğini dile getiriyor. Havale ve EFT’de ise günlük limitlerin, transferin satıştan önce gerçekleşmesinin ve daha sonra satışa geçilmesinin güven sorununu beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Sistem Nasıl İşliyor
Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, “Alıcı ve satıcı kendilerine ait bilgilerini tapu dairesine başvuru sonrasında alınan e-ödeme numarası ile birlikte www.taputakas.com.tr adresinden veya mobil uygulama üzerinden girerler.  Tarafların bilgileri TAKBİS'te sorgulama yapılarak, sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilmektedir. Bunun için de alıcı ve satıcıdan sadece 70-TL bir hizmet bedeli alınmaktadır. “ dedi.

Sistem Bilinmiyor
Sistemin tapu işlemlerinde para transferi sırasında en güvenilir yöntem olduğunu lakin yeterince bilinmediği belirten Özelmacıklı “Sistem Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takas Bank arasında 2015 yılında imzalanan protokol çerçevesinde işliyor. Lakin uygulamada 2016 yılında sadece 5 adet işlem bu sistem üzerinden gerçekleşti. 2017 Şubat ayı itibariyle de 2 adet işlem gerçekleşti. Sistem henüz beklenen seviyede kullanılmıyor. Yaygınlaştırılması için, yabancı para cinsinden işlemler, yabancı uyruklu kişilerin işlemleri ve kredili işlemler için de geliştirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi. Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme