24 Ocak 2017 Salı


ALTIN EMLAK GÜNEŞ GAZETESİNDEBasında en etkin emlak zinciri olan ALTIN EMLAK bugün Güneş Gazetesi’nde İkinci El Konut Piyasası haberi ile yer almaktadır. Haberin görselini ek’li dosyada bulabilirsiniz.Saygılarımızla;ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK

Öncelikle yeni yılın ülkemiz ve tüm dünya için sağlık, mutluluk ve barış dolu bir yıl olmasını diliyorum. Her takvim yılının ilk dönemleri ekonomide kararların, politikanın ve çizgilerin netleştiği dönemlerdir. Bu dönemlerde alım kararları hayata geçirilir, paranın yönleneceği kanallar belli olur, yatırımlar şekillenir. Bu nedenle yatırımlara doğru yön verebilmeleri için tüketicileri bir nebze olsun bilinçlendirmek adına yeni yıldaki ilk yazımı doğru yatırımın ilk anahtarlarına ayırmak istiyorum.
Unutmayınız ki emlak ne amaçla alırsanız alın hayattaki en önemli yatırımdır. Oturum amacı ile alsanız bile gayrimenkulünüzün pirim yapması geleceğe güvenle bakışınızı sağlayacaktır. İşte bu nedenle konuta yapacağınız yatırımda ilk önemli unsur lokasyondur. Bir emlakın değerini öncelikle semt ve o semtteki lokasyon belirler. Pirim yapan yada yapacak olan bölgede her lokasyonun aynı oranda pirim yapmayacağını hesap ederek gayrimenkulün bölge içindeki lokasyonunu iyi değerlendirin. Çok sınırlı pirim yapan bir bölgenin iyi pirim yapan bir başka bölgeye komşu olan kısmında olduğu için bölge ortalamasının çok üzerinde fiyatla elden çıkarılabilen yada aradan sadece bir cadde yada sokakla ayrıldığı halde aynı semtte bir tarafı diğer tarafının çok daha üzerinde edere sahip noktalar ve gayrimenkuller olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İkinci unsur da binanın teknik kalitesi ve sağladığı avantajlarıdır. Kavram kargaşasının yaşandığı bir sektördür bizim sektörümüz. Tek blokluk standart bir inşaatın bile proje olarak lanse edildiği bir piyasadayız maalesef. Bu nedenle almayı düşündüğünüz gayrimenkulün kat irtifakının tesis edilip edilmediğinden inşaatın teknik kalitesine ve yönetim planına kadar her unsurun tek tek incelenmesi gerekir. Altını çizerek vurguluyorum ki evinizin anahtarı yaşam kalitenizi belirleyecek olan anahtardır. İşte bu noktada gerçek bir emlak uzmanı ile hareket etmeniz ve onun yönlendirmeleri sonucunda seçiminizi yapmanız en sağlıklı yoldur. İyi bir seçim sizi hayat boyu mutlu edeceği gibi yanlış bir seçim sizi hayata küstürebilir. Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün sosyal olanakları da mutlu olacağınız bir yatırımı belirleyen en önemli faktörlerdendir. 21. yüzyılda artık hayattan beklentilere göre emlaktan beklentiler de farklılaşıyor, gelişiyor. Bu nedenle proje ağırlıklı yerlerde faydalanabileceğiniz sosyal olanakları mümkün olduğunca fazla sağlayan proje yatırımları bütçenizi bir miktar zorlasa da alternatif finansman olanaklarından yararlanarak fırsat maliyetini değerlendirmenizi sağlamalıdır. Zira emlakı alırken sadece başınızı sokacağınız bir yer alıyormuşçasına düşünmemeli, yaşadığınız çevreden size sunulan olanaklara göre minimumu maliyetle maksimum fayda sağlamalısınız. Tüketicilere son tavsiyemiz, brüt ve net metrekare farkı konusunda yanılgıya düşmemeleri olacaktır. İnşaatlar brüt metrekare üzerinden pazarlanırlar. Net kullanım alanı brütmetrekrenin %20 eksiğidir. Ancak binalarda otopark alanları, kat bahçeleri gibi ortak alanların brüte dahil edilmesinden ötürü brüt alan ile net alan farkı çok daha fazlalaşacaktır. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz gayrimenkuller için net metrekare alanını öğrenmeniz, maketten yapacağınız alımlarda noter kanallı satış vaadi sözleşmelerini kullanmanız ve tapuda tescil işlemini gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın. İyi seneler, mutlu yarınlar diliyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme