8 Temmuz 2016 Cuma

ALTIN EMLAK TRT ve KARAR GAZETESİNDE

Emlak sektöründe yazılı basının en etkin markası olan ALTIN EMLAK bu hafta Karar Gazetesi’nde Osmangazi Köprüsü haberi ile yer almaktadır. Haberin görselini ek’li dosyada bulabilirsiniz. Ayrıca ALTIN EMLAK bugün saat 17:00’de TRT Arap Kanalı’nda canlı yayın konuğu olarak yer alacaktır.

Saygılarımızla,


ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜKOsmangazi Köprüsü, bölgedeki emlak değerlerine de hız kattı. Gölcük ve Karamürsel’de 55 bin liraya satılan evler 350 bin dolara kadar yükselirken, metrekareler 350 liradan 2 bin 300’e kadar çıktı. Suudiler de Yalova’da 5 bin konutluk köy kurmak için anlaştı.

Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, emlak değerlerini son beş yılda beşe katladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın 30 Haziran’da açılışını yaptığı köprü sayesinde İzmit Körfez bölgesindeki satılık ev ve arsalar yüzde 300 ile yüzde 557 arasında değer kazandı. Kocaeli ve Yalova’yı birleştiren köprü, Gölcük, Karamürsel gibi talep gören noktalarda beş yıl önce 55 bin liradan satılan deniz manzaralı evler, şimdilerde en düşük 220 bin liradan alıcı buluyor. Bu rakam 350 bin dolara (1 milyon 15 bin 700 TL) kadar da çıkıyor.

METREKAREDE YÜZDE 557 ARTIŞ

İzmit Körfez ve Yalova bölgesinde metrekare fiyatları son beş yılda yüzde 557 arttı. Yalova kent merkezinde ikinci el konut metrekareleri 350 liradan 2 bin 300 liraya ulaştı. Bu rakam 3 bin 500 liraya kadar da yükseliyor. Bölgede fiyatların değer kazanmaya devam edeceğini belirten emlak sektör temsilcileri, Körfez ve Ereğli hattında yapılacak otel yatırımları ile fiyatların değer kazanmasını beklediklerini belirtiyorlar.

SANAYİ ÇEKİM MERKEZİ

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Osmangazi Köprüsü’nün hangilere ne kadar değer kattığını anlattı. İstanbul İzmir arasını 3,5 saate indirecek çalışmanın en önemli bölümünün, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü olduğunu belirten Erilkun, “Bu projenin hayata geçirilmesi öncelikle Karamürsel, Dilovası, Körfez ve Gebze’yi değiştirecek. Çünkü Gebze’yi Ovaakça Kavşağı yoluyla Bursa Çevreyoluna ve oradan da Balıkesir’e bağlıyor olacak. Bu nedenle de Gebze ve Dilovası özellikle sanayi yatırımlarının en ideal çekim merkezi olacak. Belirtilen çevre yoluyla Manisa ve İzmir bağlantıları çok daha kolay olacağı için Yalova – Karamürsel ve Körfez hattında konut fiyatlarında şimdiden yüzde 25’i aşan fiyat artışları yaşanıyor.”

OTEL YATIRIMI FİYATLARI ARTIRIR

Yalova kent merkezinde yeni konut metrekare fiyatları 4.300 TL’ye kadar çıkıyor. Bu rakam, beş yıl önceki yeni konut metrekarelerinde 500 lira, ikinci elde 350 liraydı. Şimdilerde ikinci el konutlarda metrekare fiyatlar 2.300 TL- 3.500 TL aralığında. Gölcük, Karamürsel gibi talep gören noktalarda 5 yıl öncesinde satılık evler 55.000 TL’ydi. Bu rakam şimdi 220 bin liradan başlıyor ve 350 bin dolara (1.1 milyon TL) çıkıyor. İzmit körfez bölgesinden Ereğli’ye kadar olan hatta otel yatırımları hayata geçirilecek. Otel yatırımı ile fiyatlarda önümüzdeki bir yılda en az yüzde 20 daha artış bekleniyor.

EV FİYATI 1 MİLYONU AŞTI

Osman Gazi Köprüsü, öncelikle her zaman gözde olan sahil bölgeleri değerini katladı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, değer artışlarını şöyle açıkladı: “Köprünün silueti belirir belirmez köprü manzaralı daire temalı ilanların yayınlanmaya başlaması hareketliliğin habercisi oldu. Gölcük, Karamürsel gibi her zaman talep gören noktalarda bir yıl öncesinde kadar 150.000 TL’ye satılık deniz manzaralı evler bulunurken bugün bu evlerin değeri 220.000 TL’den başlayıp konumuna ve büyüklüğüne göre 350.000 dolara kadar çıkabiliyor.”

"KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN TALEP BEKLİYORUZ"

Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, Yalova bölgesindeki arsa ve gayrimenkul satışlarında köprünün açılışı ile birlikte hızlı bir hareketlenme yaşadıklarını açıkladı. Beyttürk İnşaat olarak Yalova’ya yatırım yaptıklarını bildiren Barman, şöyle devam etti: “Suudi Arabistanlı gayrimenkul şirketi Kimma Huizama ile 2 milyar liralık proje için işbirliği yaptık. Yalova’da yapacağımız 5 bin konutluk projemiz ile özellikle Körfez ülkelerinden talep gelmesini bekliyoruz. Yalova’nın gelişen bölgesi Bursa yolu üzerinde yeni bir yaşam alanı kuracağız. 1 yıl içinde projemize başlamayı planlıyoruz, hem Körfez Bölgesi’nden hem de ülkemizden projeye ilginin büyük olacağını düşünüyoruz.


İstanbul kentsel  dönüşümle beraber  değişirken, aşırı lüks  ile eski mahalle ya da  gecekondu gerçeği  bir arada poz veriyor.  Kiralık 6 bin liralık  konut ile 600 liralık  daireyi çoğu zaman  bir cadde ayırıyor.  Sektör temsilcilerine  göre, bu geçici  durumun yaşanması  doğal.   

En az beş yıl daha devam   

Hakan Erilkun bir gayrimenkulün değer yükselişinde üç ana etken olduğu görüşünde. Toplu ulaşıma yakınlık ve binanın (projenin) yaşı ve kendini amorti etme süresi. Erilkun’a göre, dönüşüm sürecinde bazı çelişkilerin yaşanması doğal ve İstanbul'da en az 5 yıl daha bazı fiyat uçurumlarına tanık olacağız.   

Son 20 yılın yükselen değeri, ‘markalı konutların’ sayısı giderek artarken, şehirlerin siluetleri ile beraber yaşam alanları da değişiyor. Eskilerden beri aşina olduğumuz İstanbul’daki çarpık kentleşme görüntülerine süper lüks projeler eklenirken, yolun karşısındaki gecekondu gerçeği varlığını sürdürüyor. Bu konutlarda 70 metrekare bir dairenin aylık kirası 6 bin lirayı bulabilirken, hemen karşı caddedeki semtte 600 liraya aynı büyüklükte bir daire bulabilirsiniz. Gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileri, kentsel dönüşüm sürecinde bu durumun normal olduğunu paylaşıyor. 

OTELİN GECELİĞİ, EVİN BİR AYLIK KİRASI 400 TL 

Benzer görüntüleri aslında İstanbul’un birçok yerinde görmeniz mümkün. Şişli Hilton Bomonti’de bir odaya gecelik ortalama 400 lira verilirken, bu yapının çevresini saran gecekonduların kirası 400 liradan başlıyor. Benzer şekilde Levent’teki dev kulelerde ofisler binlerce dolardan kiralanırken, gölgesindeki gecekonduların aylığı 700 lira civarında. Batışehir’de 2 bin 500 lira olan bir daire karşı caddesindeki 100 yıl mahallesinde 700 liraya aylık alıcı bulabiliyor. 

YENİ İSTANBUL GERÇEĞİ VAR 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, imara açılan yeni bölgelerde de bu ikili görünümün belli bir süre daha devam edeceğini söylüyor. Erilkul, yeni İstanbul olarak adlandırdığımız toplu konut bölgelerinin pek çoğu yakın geçmişin köy ya da tali yerleşim yerleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni projelerin çevreleri de nispeten farklı görüntüler yansıtabiliyor. Kayaşehir’in yanı başında bulunan Şamlar Köyü, Kağıthane’deki projelerin hemen arkasında yer alan gecekondular bunun en belirgin örneklerinden. Ancak yapıların nitelik farkından ötürü satın alma ya da kiralama bedelleri arasında uçurumlar olacak. Hem yapısal hem kültürel farklılıklar bu dönüşüm sürecinde en az 5 yıl daha devam edecek."   


“Levent, Kağıthane ve Bomonti kentsel dönüşüm bölgeleri. Bu­ralarda çok lüks konut ve ticari yapılar yapılmaya devam ederken, yakınla­rında gecekonduların ol­duğunu görüyoruz. Özel­likle Kağıthane’de 2007 yılında başlatılan Kentsel Dönüşüm ile toplam 692 yeni konut üretilmiş ve buradaki gecekonduların sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 1000 adet civarında gecekondunun da çalışması sürüyor. Tamamlandığında çarpık yapıların yerini yeni pro­jeler alarak, bölge yeni bir çehreye kavuşacak. Bu da fiyatların büyük oranda artmasına sebep olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme