25 Mayıs 2016 Çarşamba

ALTIN EMLAK ŞANLIURFA BASININDA

Emlak sektöründe yazılı basının en etkin markası olan ALTIN EMLAK Emlakçılık Yasası haberi ile Şanlıurfa Olay Gazetesi’nde yer almaktadır. Haberin görselini ekli dosyada bulabilirsiniz.


Saygılarımızla,


ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK


Yeni  tasarıya göre, emlakçıların yerini üniversite mezunu emlak müşavirleri alacak. Bununla birlikte çok sayıda kişinin işsiz kalması bekleniyor.

Onbinlerce emlakçının gözü Meclis'te Sanayi Komisyonu gündeminde bulunan kanun teklifine çevrilmiş durumda. Yeni tasarıya göre, emlakçıların yerini üniversite mezunu emlak müşavirleri alacak. Böylece binlerce emlakçının işsiz kalacağı belirtiliyor. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan'ın haberine göre, yasanın hükümetin gündemine girmesi, yasal düzenlemenin bu yıl içinde çıkacağı beklentilerini  güçlendirdi Bazı tahminlere göre kanun teklifi yasalaşırsa sektörü derinden etkileyecek. Tasarıda kazanılmış hakların koruması  öngörülmekle birlikte, binlerce emlakçının sektör dışında kalması kaçınılmaz gözüküyor. Çünkü müşavir olmak için üniversite mezunu olma şartı geliyor. Dahası lisans almak için sınavdan geçmek gerekiyor. 'Müşavirlik' sistemi öngörüldüğü için faaliyetin kanunla düzenlenmesi şart. Yine aynı sistem gereği, "müşavirlik' işlem sorumluluğu getiriyor. Başka bir ifade İle "ben sattım gitti" düzeni ortadan kalkıyor. Sektör de tartışmayı sürdürüyor. 60 ilin odası  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gitti, bakan Bülent Tüfenkçi ile görüştü. Ayrıca bir alternatif tasarı da hazırlandı. Sektörün önemli kuruluşları model önerileri yapıyor. Bunlardan biri de İngiliz modeli. Odalar ve kuruluşlar komisyon ve Meclis aşamasında etkili olmak.

Anlaşmazlıkta borçlar kanunu geçerli

Emlakçılığın ancak kendine ait bir yasayla gerçek bir meslek görünümüne kavuşacağını ifade eden Erilkun şunları söyledi: "Türkiye'de bugün emlakçı ile alıcı arasında bir problem çıktığında Borçlar Kanunu'na başvuruluyor. Yasayla birlikte eczacılar, mali müşavirler gibi gerçek bir meslek statüsüne kavuşacak ve İşleyiş sistemi edinecek. 100 binlerle ifade edilen oranda kayıt dışı çalışanın olduğu sektörde bir denetim mekanizması yok. Her oda kendi üyelerini denetliyor. Fakat bu denetimin de esasları tam belli değil." Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun'da, "Yasanın doğrusuyla yanlışıyla artık çıkması gerekir. Çünkü işin önemli kısmı ayakçı ya da belgesi olmayan kişiler tarafından yapılıyor. Onarda sadece alıcıya odaklanıyorlar. Yasanın çıkmasıyla kayıl dışı çalışanlar kayıt içine alınacak Bizim öngörümüz yılın sonuna kadar yasa konusunda çok hızlı yol alınacak" dedi.  Sektörün halihazırda 2004 yılında yayınlanan küçük bir tebliğle göre düzenlendiğini aktaran Erilkun, bu tebliğinde sadece mesleki eğilimi öngördüğünü kaydederek, "Sadece Altın Emlak’tan 3 bin kişi emlakçılık eğitimi aldı. Odalar, İSMEK dahil edildiğinde 30 bin kişi eğitim aldı. Ancak bu eğitimi alanların kaçı emlakçı onu da bilmiyoruz" açıklamasını yaptı.

Yeni taslak neler getiriyor?

Hazırlanan tasarı taslağı ile lisans alınarak sürdürülecek faaliyetler, lisanslı emlak müşavirleri, lisanslı emlâk müşavirlik şirketleri ve lisanslı emlak komisyoncuları olmak üzere üçe ayrılıyor. Sadece üniversite mezunları "müşavir" olacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı Lisanslı Emlak Müşavirliği ve Komisyonculuğu Kurulu olacak. Kurul, lisanslı emlak müşavirleri, lisanslı emlak müşavirliği şirketleri ve lisanslı emlak komisyoncularının yönetimi, denetimi ile sevk ve idaresini yapacak. Lisansların kurulca verilmesi, lisans kayıt ve tescillerinin kurul tarafından yapılması öngörülüyor. Lisanslı emlak müşavirleri  ve komisyoncuları kendi adlarına birden fazla iş yeri açmaları yasaklanırken, lisanslı emlak müşavirliği veya komisyonculuğunu kendi adına veya şirket olarak yapanların ücretli olarak ayrıca başka bir işveren yanında çalışması da yasaklanıyor. Böylece, emlakçılık  mesleği  yapan lisans sahiplerin işlerine yoğunlaşması  ve haksız rekabetin engellenmesi amaçlanıyor. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'de emlakçılık faaliyeti yapmalarına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Yabancıların şirket kurarak faaliyette bulunmaları  halinde en az iki lisanslı emlak müşavirinin kurucu ortak olması öngörülüyor.
www.facebook.com/altinemlak


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme