8 Mayıs 2016 Pazar

ALTIN EMLAK EKONOMİST ve PARA DERGİLERİNDEwww.facebook.com/altinemlakEmlak sektöründe yazılı basının en etkin markası olan ALTIN EMLAK iş dünyasının en önemli yayınlarından olan Para Dergisi’nde Gelibolu Bölgesi, Ekonomist Dergisi’nde ise Suudi Arabistan Temsilciliğimizin Açılışı haberi ile yer almaktadır. Haberlerin görsellerini ekli dosyalarda bulabilirsiniz.


Saygılarımızla,


ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK

Altın Emlak, Suudi Arabistan’ın önde gelen girişimcileri Omar Mohammed ve Tarek Hamze ile master franchise anlaşması imzaladı. Altın Emlak’ın Suudi Arabistan Master Franchisee’si olan Omar Mohammed ve Tarek Hamze, Arap yatırımcıların Türkiye’deki gayrimenkul alım-satım, kiralama ve mülk yönetimi hizmetlerinin yanı sıra Türkiye’deki vatandaşların Cidde, Mekke, Medine gibi şehirlerde konuttan devre mülke, arsadan işyerine kadar her türlü gayrimenkul taleplerine yanıt verecek. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Cidde’de açılan Altın Emlak’ın Suudi Arabistan’da faaliyete başlayan ilk Türk emlak zinciri olduğunu söyledi.

Yeni villalar satışta

İş-Altınhas’ın Çekmeköy’de inşa ettiği Kasaba projesinin üçüncü etap evlerinin yüzde 80’i satılırken, C tipi 5+1 villaları satışa çıktı. 24 Nisan’da MFÖ konseri ile Yaza Merhaba partisi verilirken 5+1 C tipinde örnek villa da ziyarete açıldı. 280 ailenin yaşadığı Kasaba projesinde üçüncü etap, villa ve dairelerden oluşan sekiz farklı tipte, toplam 156 konuttan oluşuyor.

Satışa sunuldu

Kozyatağı’nda asırlık ağaçları içinde barındıran 216 Bahar projesinde evler satışa çıktı. Tek blokta 58 daireden oluşan proje Haziran 2017’de teslim edilecek. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, kentsel dönüşüm modeliyle inşa edilen projenin ön talep döneminde yoğun ilgi gördüğünü, projede satışların hızla tamamlanmasını öngördüklerini söyledi.

Faizleri sıfıra indirdi

DKY İnşaat, Lokum Evler ve DKY Kartal projeleri için Sıfır Peşinat Sıfır Faiz kampanyası düzenledi. Kampanya kapsamında, ev sahibi olmak isteyenler, yüzde 25’lik peşinatı teslim tarihinde, geri kalan kısmı ise banka kredisiyle 60 ay sıfır faizle ödüyor. Tuzla’da yükselen Lokum Evler’de 50 daire,DKY Kartal’da ise son daireler kampanyalı olarak satışa sunuluyor.

Yeni marka doğuyor

Devga Grup bünyesinde emlak sektörüne yüzde 100 yerli sermaye ile yeni bir marka giriyor.Gayrimenkul sektöründe 35 yılı aşkın tecrübesini REsearch markasıyla aktaracak Müslüm Deveci, deneyimli ve eğitimli profesyoneller yetiştirip hizmet vermeyi amaçlıyor.Deveci,Milli Eğitim Bakanlığı onaylı emlak danışmanlığı kursunu uzaktan (online) eğitimle vermesiyle tanınıyor.

Bahar kampanyası

FerYapı’nın Kağıthane’de hayata geçirdiği Premier Kampüs Ofis’in bahar kampanyasında, hemen teslim, 2017'de ilk ödeme, düşük faiz imkanı sunuluyor. Projede 367 adet ofis ve 42 adet ticari alan yer alıyor.

İş bağlantıları kuruldu

JNR Fuarcılık’ın düzenlediği 10’uncu Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi’nde yeni iş bağlantıları kuruldu. Türkiye’nin tek satış odaklı, alıcı-satıcı ve yatırımcıyı buluşturan fuarı, sadece 72 Konsept firmanın 253 proje katılımı ile gerçekleşti. Katılımcı dokuz firma, ziyaretçilerine sıcak satış yaptı. 
Çanakkale Boğazı Köprüsü güzergahındaki Gelibolu ilçesi, gayrimenkul açısından altın çağını yaşıyor. İlçede, son iki yıl içinde imarlı arazilerin fiyatı dört kat arttı. Arazi sahipleri beklemeyi tercih ederken, İstanbullu yatırımcılar arayış içinde… İSTANBUL’A kurulan üçüncü Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’yle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü büyük yatırımı olan Çanakkale Boğazı Köprü Geçiş Projesi de sessiz ve derinden ilerliyor. Daha önce 2015 sonunda yapılacağı duyurulan köprü ihalesinin, bu yılın içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu plan çerçevesinde bölgede çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Bölge, arazi yatırımcılarının adeta istilasına uğramış durumda. Köprünün kurulacağı bölge olarak, Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkii arası olarak belirlendi.

FİYATLAR HIZLA ARTIYOR

Çanakkale’ye yapılacak olan köprü projesi, köprünün kurulacağı Gelibolu bölgesinde heyecan yarattı. Köprünün Avrupa yakasındaki ayaklarının kurulacağı Gelibolu ise şu anda gayrimenkul açısından adeta altın çağını yaşıyor. İlçede, şu anda tüm gayrimenkul türlerinin hızlıca el değiştirdiği ifade ediliyor. Gelibolu ve çevresindeki köylerde arazilerin köprü söylentisi ve basında bu yönde çıkan haberlerin ardından sonra değer kazanmaya başladığına işaret ediliyor. Bunun yanı sıra Gelibolu’nun özellikle iki yakanın birleşim noktası olması nedeniyle de önem kazanan bir coğrafi özelliği var. Bu nedenle köprü güzergahında yer alan her noktadaki tüm arsa ve araziler, günden güne değerleniyor. Ancak arsa sahipleri, değer artışının çok daha fazla olacağı beklentisinden hareketle, arazilerini elden çıkarmak istemiyor.

ARAZİLER DÖRT KAT DEĞERLENDİ

İlçede, iki yıl önce metrekaresi 50 ila 300 TL arasında olan yüzde 5-40 imarı olan araziler, aradan geçen süre içinde yaklaşık dört kat değerlenerek, bugün 125 ila 800 TL arasında bir fiyatla satılır hale geldi. Gelibolu’daki emlakçılar, arsa açısından en çok değerlenen bölgeler olarak Sütlüce, Bayırköy ve Bolayır’ı işaret ediyor. Örneğin, Sütlüce’de iki yıl önce metrekaresi 80 TL olan yüzde 15 imar hakkı olan arazilerin metrekaresine bugün 250 TL isteniyor. Sütlüce gibi bölgede en çok talep gören köylerden biri de Bolayır. Zira Bolayır hem Çanakkale merkeze yakın hem de en gelişmiş noktalardan birisi. Bolayır’da 2014’te metrekaresine 70 TL fiyat biçilen köy arazilerinin bugünkü metrekare fiyatı, 150 TL seviyesine ulaşmış durumda.

YENİ KONUT ALANLARI

Gelibolu’da ise konut bakımından Hamzakoy, Sarmaşıklı, Gazi Süleymanpaşa ve 18 Evler en fazla prim yapan bölgeler olarak gösteriliyor. İlçede 100 metrekare büyüklüğündeki yeni konutların fiyatı 150 bin TL’den başlayıp 240 bin TL’ye kadar çıkıyor. Fiyat skalasının değişimindeki ana kriter ise denize yakınlık ve deniz manzarası. İkinci el konutların fiyatı ise aynı kriterdeki daireler için ortalama 120 bin TL seviyelerinde seyrediyor.

İSTANBULLU FİRMALAR MARKAJDA

Gelibolu’da yaklaşık 40 yıldır emlakçılık yapan Dondurmacılar Emlak Ofisi’nin sahibi İsmail Dondurmacı, ilçede son dönemde birçok yeni konut projesinin hayata geçtiğini ifade ediyor. Dondurmacı, Gelibolu’daki konut piyasası hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Dışarıdan birçok İstanbul firması ilçemizde konut projesi geliştirmek amacıyla araştırma yapıyor. Gelibolu merkezinde yer sıkıntısı olduğu için yeni imar planı çal ı ş m a s ı yapılıyor. Y ü k s e k ihtimalle Karayolları ve Toprak Mahsulleri Ofisi arkasındaki alanlar imara açılarak kentimiz bu bölgeye doğru genişleyecek. Eğritaş bölgesi ise ağırlıklı olarak villa projeleri ile gelişim gösteriyor.”

Hakan ERİLKUN / Altın Emlak Genel Müdürü

“Arazi sahipleri beklemede”

Gelibolu’nun son dönemde ilgi görmesinin ana nedeni Çanakkale Köprüsü. Köprü güzergahında yer alan her noktada tüm arsa ve arazilerin fiyatı günden güne artıyor. Ancak arsa sahipleri, bölgedeki değerlenme ileride daha fazla olacağı için çok cazip koşullar olmadıkça elden çıkarmamayı tercih ediyor. Gelibolu’da en çok pirim yapan yerler Sütlüce Köyü, Bayırköy ve Bolayır Köyü. Zira Kilit bahir güzergahına zarar vereceği endişesiyle köprü rotası Sütlüce ve Şekerkaya (Lapseki) hattına alındı. Bu nedenle Gelibolu yakasındaki Sütlüce’de son bir yılda arsa arazi fiyatları yüzde 150’lere varan bir artış gösterdi. Örneğin, Sütlüce’de 1 dönüm arazi fiyatı 150 bin TL’den başlıyor ve köprüye yakınlık derecesine göre 450 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bölgede en çok talep gören köylerden biri de Bolayır; zira hem Çanakkale merkeze yakın hem de en gelişmiş noktalardan birisi. 1 dönüm arsa fiyatı 130 bin TL’den başlıyor. Sütlüce ve Bolayır’da köy imarı söz konusu. Bayırköy’de ise arsa arazi yok denecek kadar az. Gelibolu’da konut piyasası şu anda oldukça zayıf; arsa-arazi hareketleri ise çok kuvvetli. Gelibolu, şu ana kadar uçta kalan bir konuma sahip olup bakir bırakılan, bir bölümü sit alanı olan, yapılaşmanın tercih edilmediği bir bölge idi. Köprü inşasıyla beraber hareketleneceği kesinleştiği için bu bakir bölgeden arsa-arazi toplama, küçük parselleri birleştirme yoluyla mümkün olduğunca karlı alanlar haline getirme yatırımcıların ilk hedefi oldu.    

Cansel Turgut YAZICI / Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü

“Gerçekçi satışlar daha az”

Çanakkale ilinde 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planında görülen boğaz köprüsü ve oto yol güzergahının Gelibolu ilçesinden geçecek olması bölgeye olan ilgiyi ve talebi artırdı. Bu bölgelerde özellikler tarla fiyatlarında spekülatif olmakla beraber yüzde 100’lere yakın artışların olduğu ancak gerçekçi satışların daha düşük olduğunu tespit ediyoruz. Konut fiyatlarında ise henüz fazla talebin olmadığı ve ciddi bir artışın yaşanmadığı yüzde 10 civarında artışların olduğu gözleniyor. İlçe merkezindeki eski yapılarda konut birim metrekare değerleri 750 ila 900 TL arasında. Yeni yapılan konutlarda ise birim metrekare değerleri 1.100 ila 1.300 TL arasında olduğu, ilçe merkezine olan yakınlığına göre değiştiği gözleniyor. Denize sıfır konum ve manzarası bulunan yeni konutlarda ise değerler çok daha yükseklere çıkıyor ve 3.000 ila 4.000 TL arasında değişiyor.”Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme