18 Nisan 2016 Pazartesi

ÖZGÜR DÜŞÜNCE GAZETESİ'NDEYİZ !

www.facebook.com/altinemlak

Emlak sektöründe yazılı basının en etkin markası olan ALTIN EMLAK 17.04.2016 tarihli Özgür Düşünce Gazetesi’nde Sosyal Olayların Emlak Sektörüne Etkisi konulu haberi ile yer almaktadır. Haberlerin görselini ekli dosyada bulabilirsiniz.


Saygılarımızla,ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK


İSTANBUL’DAKI terör saldırıları Taksim, Levent, Mecidiyeköy gibi popüler semtlerdeki konut ve kira fiyatlarını olumsuz etkiledi. KIRALAR dolardan TL’ye döndü. Alım satım yavaşladı. Vatandaşlar ise Çağlayan ve Tepebaşı gibi bölgelere yöneldi.

POPÜLER SEMTLERİ TERÖR VURDU

İstanbul’da merkezi yerlerde yaşanan terör saldırıları, Taksim, Levent, Mecidiyeköy gibi popüler bölgelerdeki konut ve kira fiyatlarını olumsuz etkiledi. Kiralar dolardan TL’ye döndü.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul'un göbeği olarak bilinen Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen terör saldırısı, insanları merkezi yerlerden daha uzak kesimlere yönlendirdi. Sektörün uzmanlarına göre, İstanbul'un merkezi kabul edilen Taksim, Levent ve Mecidiyeköy bölgelerinde alım satım hareketleri son dönemde yavaşladı. Terör saldırılarından korunmak isteyen vatandaşlar ise daha çok bu bölgelere yakın olan Çağlayan, Tepebaşı gibi yerleri daha çok tercih etmeye başladı.

KİRALAR TL'YE DÖNÜYOR

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yaşanan üzücü olayların Özellikle, İstiklal Caddesi, Şişli, Beşiktaş gibi her zaman gözde olan merkezlerde 3 ayda fiyatları olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Hakan Erilkun konutta dolar bazlı pek çok kiralamaların TL'ye çevrilmeye başladığını belirterek şunları söyledi:

FİYATLAR 3 AYDA DURDU

"Gerek konutta gerekse ticari emlakta kiralamaların en gözde lokasyonları olan merkezlerde yer bulmanın neredeyse imkansız olduğu metro çıkışları, AVM yakınları gibi noktalarda kira fiyatları son 3 aydır neredeyse stabil hale geldi, hatta bazı noktalarda geriledi. Ana arterlerdeki durağanlık, köklü merkezlerin 4. Levent, Şişhane gibi sınır noktalarında da etkili oldu. Bu nedenle Taksim, Beşiktaş, Levent gibi merkezlerde özellikle konutta dolar bazlı pek çok kiralama TL'ye çevrilmeye başladı."

Mart ayında artış olmadı

100 metrekare büyüklüğündeki bir gayrimenkulun Beşiktaş’taki kirası ortalama 2 bin 850 lira, Kadıköy’de 2 bin lira, Üsküdar’da ise bin 700 lira civarında. Mart ayının sektörün en hareketli ayı olmasına rağmen kiralarda bir artış yaşanmadığına dikkat çeken Hakan Erilkun, bu durumun yaşanan terör olaylarından kaynaklandığını belirtti.

MALTEPE VE KARTAL’A KAYDI

Konut alımlarının artık merkezi noktalardan yeni İstanbul olarak adlandırılan bölgelere kaydığını bildiren Erilkun, “Konut alımları artık Kanal İstanbul güzergahı ile Anadolu Yakası’nda Maltepe ve Kartal’ın E-5 bölgelerine yoğunlaştı. Bu bölgelerde inşa edilen ve sosyal donatılara sahip nitelikli projeler her zaman ilk tercih nedeni oluyor. Öyle ki özellikle Maltepe’de 1+1 büyüklüğündeki daireler bile ortalama 400 bin TL’den satılıyor” diye konuştu.

Yüzde 20’si lansmanda satıldı

İSTANBUL Pendik sahilde inşa edilen Pendik Sahil Konakları’nın yüzde 20’si lansmana özel fiyatlarla satıldı. Lansmana özel vadeli ödemede yüzde 15, peşin ödemede ise ilave yüzde 10 fiyat avantajı ile satışa sunulan Pendik Sahil Konakları, lansmandan bu yana büyük bir ilgiyle karşılandı.

26 AYDA TESLİM

Metrekare fiyatları 8 bin liradan başlayan projedeki konaklar 26 ayda sahiplerine teslim edilecek. Türk hamamı, spor kompleksleri, çocuk oyun alanları ve konak sahiplerine özel 2 katlı akıllı otopark projenin dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Projede bulunan 6 konakta, sahil bandına cepheli ve adalar manzaralı 8 metrekare büyüklüğünde balkonlar mevcut.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme