10 Nisan 2016 Pazar

ALTIN EMLAK 3 (ÜÇ) AYRI YAYINDA !

Emlak sektöründe yazılı basının en etkin markası olan ALTIN EMLAK 10.04.2016 tarihli Dünya Gazetesi’nde Kira Artışları, aynı tarihli Ekonomist Dergisi’nde Günlük Kiralıklara Bakış, Tünaydın Gazetesi’nde ise Silivri Bölgesinin Değeri haberleri ile yer almaktadır. Haberlerin görsellerini ekli dosyalarda bulabilirsiniz.


Saygılarımızla,ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK

İstanbul'daki emlak alımlarının yüzde 65'inin kira getirili mülklerde yoğunlaştığını ve yatırım hedefli olduğunun altını çizen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: "Bu yatırımlar İstanbul'un hemen her bölgesinde özelliklede B ve C gelir düzeyine sahip noktalarında, kira değerlerini neredeyse A grubu seviyesine gelecek kadar zorluyor. Gerek birinci elde gerekse ikinci elde dünün değersiz görülen ama bugün kentsel dönüşümle değerini katlayacak olan yapılar da hızla alıcı buluyor."


Silivri Arnavutköy - Kayaşehir güzergahında kamulaştırma bedellerinin çok yüksek olması, ayrıca bu bölgelerdeki arazilerin çok elverişli olmaması nedeniyle Kanal İstanbul güzergahı için gözler yeniden Silivri'ye çevrildi. Silivri'de özellikle son 4 ayda arsa-arazi hareketlerinin arttığını ve değerlerin katlanmaya devam ettiğini belirten Altın emlak Silivri Temsilcisi Orhan Yazıcı, özellikle Ali Paşa, Ortaköy ve Gazitepe'nin konumları itibarıyla en fazla pirim yapan noktalar olduğunu söyledi. İstanbul merkezine yakınlığının yanı sıra, Kanal İstanbul güzergahında olmasından dolayı Silivri'nin her zaman en değerli bakir alanlardan biri olduğunu hatırlatan Orhan Yazıcı, "Silivri, metrobüs hattının hızla uzatılmasıyla beraber artık sayfiye bölgesi olarak görülmekten çıktı. Kanal İstanbul lokasyonunda olmasıyla beraber özellikle A Plus nitelikteki inşaat firmalarının büyük ilgisini çekmeye başladı. Özellikle Silivri'nin köyleri Kanal İstanbul'un etkisiyle en hareketli dönemlerini yaşıyor" dedi. 2 yılda Yüzde 80 Prim Yatırımcılar için en hareketli noktaların Ali Paşa, Ortaköy ve Gazitepe olduğunu vurgulayan Altın Emlak Silivri Temsilcisi Orhan Yazıcı şunları söyledi: "Bu bölgeler 2 yıl içinde yüzde 80 oranında prim yaptı. Silivri, yalnızca Kanal İstanbul güzergahında olmasıyla değil bakir alanlarıyla da dikkat çeken bir bölgedir. Öyle ki Hadımköy gibi sanayi merkezlerine yakınlığının yanı sıra, İstanbul'un köklü merkezlerine de maksimum 1 saat uzaklıkta olmasıyla öne çıkıyor. Her bütçe aralığında en karlı yatırımların adresi olarak da dikkat çekiyor. 2017 sonuna ge- lerinin arttı- (indiğinde şekillenmesini büyük ölçüde tamamlayacak ve o dö- n Altın nemde de değerini en az yüzde 70 oranında artırmış olacak- ışa, Orta- tır." im yapan SİLİVRİ'NİN KÖYLERİNDE TARLA m2 FİYATLARI: ılığının 1. Büyükçavuşlu :25 TL dolayı Si- 2. Çayırdere : 20 TL Iduğunu 3. Sayalar : 20 TL ızla uzatıl- 4. Danamandıra : 20 TL ekten çıktı. 5. Beyciler :25 TL silikle A 6.Sinekli :30 TL neye baş- 7. Bekirli : 20 TL âsiyle en 8. Kurfaltı : 25 TL 9. Akören : 25 TL 10. Büyükkılıçlı :25 TL Ortaköy 11. Küçüklılçlı :30 TL i Temsilcisi 12. Çeltik :30 TL le yüzde 80 13. Yolçatı : 30 TL güzerga- 14. Fenerköy :30 TL cen bir böl- 15. Alipaşa : 40 TL akıntığının 16. Gazitepe :50 TL num 1 saat 17. Kavaklı : 60 TL aenkaflı 18. Kadıköy :60 TL »nunage- 19. Ortaköy :70 TL 

1. Günlük kiralık dairelerin Anadolu kentlerine de yayılmasının nedeni nedir? Bunun nedenleri 3 başlıkta incelenebilir: 
a- Bazı şehirlerde açılan özel ihtisas hastaneleri, kendilerinin yada yakınlarının sağlık durumları nedeniyle kısa süre o şehirde konaklayacaklar için günlük kiralık evleri cazip hale getirmektedir. Zira ev ortamında konaklamanın maliyeti özellikle birden fazla kişinin seyahat ettiği durumlarda maliyet ve rahatlık anlamında otellerden daha caziptir. 
b- Yanısıra kamu kurumlarında oryantasyon eğitimleri Anadolu’da artık daha sık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumlarda eğitim alacak kişiler otel maliyetlerindense günlük evleri tercih etmektedir. 
c- Hemen hemen her şehirde kurulan üniversiteler özellikle kiralamalarda büyük hareketliliğe neden olmaktadır. Ne var ki mal sahiplerinin öğrencileri tercih etmediği yerlerde günlük kiralık evler (aylık ve daha uzun vadeli konaklamalarda fiyat çok daha cazip hale getirildiği için) en avantajlı yerleşim şekli halini almaktadır. Öte yandan öğrenci kiralamalarında standart kontratlar minimum 1 (bir) yıllık olduğu için kullanım olmasa da yaz döneminde kira ödemelerinin gerçekleştirilmesinden ötürü günlük kiralıkları öne çıkarıyor. Bu durumda kullanım süresince ve çok daha makul kiralar ödenerek ihtiyaçlar giderilebiliyor.

2. Günlük kiralıkların faydaları/zararları sizce nedir? Günlük kiralıkların olumsuz yönleri 3 başlıkta değerlendirilebilir.
a- Kullanım : Standart kullanımın dışında amaçlarla gerçekleştirilebilen bu kiralamalar, bu tarz dairelerin çok olduğu binalarda o bina yada site adının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. 
b- Vergisel Kayıp: Günlük kiralıkların devlet tarafından takibi sadece çat kapı şeklinde tabir ettiğimiz yöntemle zaman zaman denetlemekten öteye geçemediği, mal sahibi yada işletmeci günlük kiralamaları beyan etmediği için vergisel anlamda ciddi bir kaçak söz konusudur.
c- Mal sahibi yada işletmecinin riskleri: Mal sahiplerinin çoğunlukta kaçak olarak vergi dışı yöntemlerle gerçekleştirdikleri bu tür günlük kiralık uygulamalarda kiracının başına gelebilecek her türlü riskte birinci derecede sorumludurlar. Zira kullanan kişi ile kontrat yapmadıkları için evde meydana gelebilecek kayıp ve hasarların yanı sıra yaralanma ve ölümlü kazalarda da direkt kusurlu olmaktadırlar. Zira sınırları yasal çerçeve ile belirlenmeden kaçak olarak gerçekleştirilen bu kiralamalar mal sahibini büyük riske sokmaktadır. 
3. Günlük kiralıklar gayrimenkul sektörüne nasıl bir katkı yapıyor? Kiraların artmasına katkısı nedir? Günlük kiralar o bölgedeki gayrimenkul kiralarının artmasına direkt etki etmektedir. Zira standart kiralama yapan mal sahipleri, gayrimenkullerinin ederini günlük kiralardan yola çıkarak hesaplamaktadır. Oysa ki bunun doğru bir hesaplama yöntemi olmadığı mal sahiplerine anlatmak bir hayli güç olduğu için çoğu zaman mal sahipleri, özellikle toplu konut bölgelerinde zaten talep yoğun olduğu için günlük kiralıklarla mukayese ederek ederi yükseltmek istemekte ve hatta gerekirse o fiyatı görünceye kadar mecurun boş kalmasına da razı olmaktadırlar.
4. Bu konuda vergi verilmesi için sizce yasal alt yapı nasıl hazırlanabilir? Sistem gereği otellerde kalanlar yasal mülki amirliğine bildiriliyor. Ancak günlük kiralamalarda bu uygulama olmadığı için öncelikle bir güvenlik açığı söz konusu. Vergisel uygulama getirilirse bu açık da ortadan kalkar. Bizce nasıl ki kira gelirleri için www.gib.gov.tr üzerinden beyanname doldurulup vergi ödeniyorsa günlük kiralamalar için de özel ve kısa bir gelir beyannamesi doldurulabilir, konaklatılan kişiler veri tabanına girilerek de güvenlik sorunu ortadan kalkar. Avrupa’da da bu sistem böyle yürümektedir. 
www.facebook.com/altinemlak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme