25 Ocak 2016 Pazartesi


ALTIN EMLAK YEREL BASINDA !www.facebook.com/altinemlak


Yazılı basında emlak sektörünün en etkin ismi olan ALTIN EMLAK, yerel basın çalışmalarına devam etmektedir. Tapuda Kod Sistemi konulu basın bültenimiz bugün de Kayseri Star Gazetesi’nde haber olarak yer almaktadır. Haberin görselini ek’te bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,


ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRLÜK


TAPUDA KOD DÖNEMİ
Tapuda kod dönemi I Tapu dairelerinin hızla modenıize olduğu, randevulardan dosyalamalara kadar pek çok işlemin arlık online sistemle gerçekleştirilebildiği tapularda tek eksik nokta kare kod sistemi... _ 3,TE - 1 Tapuda ko ı ¦ Tapu dairelerinin h: _ (kutehr»-n | ğu, randevulardan ^ pek çok işlemin arl * . t. ^ -• r-i" gerçekleştirilebildi — eksik nokta kare kt

Tapu dairelerindeki işlem yükünü azaltmak için yeni yol... TAPUDA KOD DÖNEMİ: Tapu dairelerinin hızla modernize olduğu, randevulardan dosyalamalara kadar pek çok işlemin artık online sistemle gerçekleştirilebildiği tapularda tek eksik nokta kare kod sistemi... I Kare Kod sistemiyle, noterlere gelen tapulara ilişkin bilgilerin güncelliğinin bu sistemle anında kontrol edilebilmesi amaçlanıyor. Böylelikle hem işlemlerin gerçekçi ve hızlı olması, hem de tapu dairelerindeki işlem yükünün azaltılması hedefleniyor. Belgelerin Doğruluğu Teyit Edilmeli I Altın emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, noterlerde tapu ile ilgili yapılan pek çok işlemde belge doğrulaması yoluna gidilemediğine dikkat çekerek, noterlerin belgelerin teyidiyle hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun 'Bugün özellikle vekaleten yapılan satışlar için noterden vekaletname çıkartılması istendiğinde, noterin kendisine ibraz edilen belgenin doğruluk ve geçerliliği konusunda araştırma yapmasının mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi: "doğruluk teyidi veren yetkin birim aslında geçerliliğini yitirmiş bir belge için onay veriyor. Bu belge ile işlem yapılmaya kalkıldığında ise gerçekleştirilemeyen işlemden ötürü tabiri caizse işler arap saçma dönüyor. Tüketici mağdur, aracılık hizmeti sunan emlakçılar da arada kalmış oluyor" Noterler ile Tapu Daireleri Entegre Olmalı I Tapu dairelerinin noterler ile mümkün olduğunca entegre olması gerektiğinin altını çizen Hakan Erilkun, bu yoldaki ilk adımın QR kodu olarak da adlandırılan kare kod uygulamasıyla gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Hakan Erilkun, tapu daireleriyle ilgili pek çok işlemin bir ucunun noterlerde gerçekleştirilen işlemlere dayandığını hatırlatarak şunları söyledi: "hem tapu dairelerindeki işlemlerin çok daha seri ve sağlıklı, hem de noterde yapılan işlemlerin tamamen gerçekçi verilere dayandırılması amacıyla tapu senetlerinde kare kod uygulamasına geçilmeli. Böylelikle yapılacak işlemin sağlıklı ilerleyebilmesi için noterlerin bu kodla belgenin doğruluğunu teyit etmesi gerekiyor. Bu uygulama, hem tapuda yeni ve çok modemize bir dönemin başlamasını, hem de noterlerin kuruluş ve faaliyet amacına uygun, bilimsel şekilde hizmet vermelerini sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme